první cesta letní viničkové soutěže

Nivnická riviéra
A je to jasné. Prošli jsme vodou a chytali v ní ryby, proklestili jsme si tak cestu k dalším patronům, které bychom vám chtěli během naší pokladovky představit.
Svatý Petr je patronem rybářů.
Svatý Klement je patronem námořníků.

Sv. Petr - patron rybářů, zámečníků a kovářů
petr.gif

pocházel z Betsaidy a jmenoval se Šimon. Jméno Kéfas, to je v překladu Petr (Skála) dostal od Krista (Jan 1,42). Přes svůj slib věrnosti Krista třikrát zapřel, ale Ježíš i po svém vzkříšení potvrdil, že mu svěřuje vedení své církve. Po Ježíšově nanebevstoupení převzal vedení jeho učedník. Nakonec byl v Římě v době císaře Nerona (64 – 67) ukřižován hlavou dolů.
Je zván klíčníkem nebes – podle Ježíšových slov o svázání (zamčení) na nebi i na zemi. A protože byl ve vězení spoután dvěma řetězy, které mu pak zázračně spadly z rukou, jak čteme ve 12. kapitole Skutků apoštolských, je uctíván jako patron všech, kdo pracují s kovem, především zámečníků, soustružníků a kovářů.
A protože lidově se říká, že z nebe svítí slunce či padá voda, je nazýván i pánem počasí.
Kvůli svému původnímu povolání patronem rybářů, což je nejvíc známé.


Sv. Klement, patron námořníků
klement.gif

Byl třetím nástupcem sv. Petra na papežském stolci v Římě na sklonku 1. století, tedy v době, kdy ještě žil apoštol sv. Jan. Píše se o něm, že ještě viděl a na vlastní uši slyšel apoštoly. Sv. Pavel o něm zřejmě píše v listě Filipanům (4,3). Sám napsal dopis do Korinta, který je nejstarším dokladem starokřesťanských přímluv. Zemřel ve vyhnanství u Černého moře, kam se dostal lodí. Sv. Cyril a Metoděj nalezli na Krymu jeho ostatky, vzali je sebou domů, potom na Moravu a v roce 867 je přinesli do Říma, kde je uložili do starobylé baziliky nesoucí jeho jméno. Kostely, které oba bratři na Moravě založili, nesou jeho jméno. Je zobrazován s kotvou a je patronem námořníků, někdy i kameníků a pracovníků s mramorem, protože ve vyhnanství pracoval v dolech na mramor.